Olympiáda v německém jazyce

13. 6. 2018 Tereza Jakubová Jaroslava Šťastná

Tereza Jakubová ze 7.A zvítězila ve školním, obvodním i okresním kole olympiády v německém jazyce a zúčastnila se celorepublikového kola. K úspěchu srdečně blahopřejeme.

Olympiáda v českém jazyce

13. 6. 2018 Jana Janská

Matěj Černík (8. B) obsadil 1. místo v krajském kole olympiády v českém jazyce a postoupil do celostátního kola (červen 2018).

Pražské poetické setkání

13. 6. 2018 Jana Janská

Žákyně Amrichová (3. B), vítězka školního kola recitační soutěže Pražské poetické setkání, obsadila 1. místo i v obvodním kole a postoupila do krajského kola.

Máme vícemistryně republiky v beachvolejbalu

12. 6. 2018 Zdeněk Kříž

Nečekaný, ale naprosto zasloužený, úspěch přivezly reprezentantky naší školy z MČR v beachvolejbalu SŠ. Po jasném vítězství ve skupině postoupily do konečného finálového pavouka. Jak se jim dařilo, si můžete přečíst v následujících řádcích ... V úterý 12.6. jsme se zúčastnily Mistrovství republiky středních škol v plážovém volejbale. Na rozdíl od krajského kola, které se konalo o dva týdny dříve, jsme se zde sešly již v plném počtu - i s blokařkou týmu. Také díky tomu se nám často podařilo předvést hru, za kterou jsme se vůbec nemusely stydět a bojovat až do posledních sil. Ač se počasí neumělo rozhodnout, zda bude pršet, nebo pařit sluníčko, nerozhodilo nás to a makaly jsme dál. Domakaly jsme až ve finále, kde jsme těsně prohrály proti holčinám z Brna za stavu 13:15. I tak jsme si turnaj užily a jsme rády, že jsme pro Kavalírku stříbro dokázaly vybojovat. Alžběta Rybová, členka úspěšného týmu

Velký pohár Prahy 5 - deváté vítězství v řadě

7. 6. 2018 Zdeněk Kříž

V letošním zápolení základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií nebylo ani na chvíli pochyb o konečném vítězi. Motivace žáků našeho gymnázia byla veliká. I přes velkou snahu největších soupeřů ZŠ Radotín a ZŠ Weberova nasbírali naši žáci nejvíce bodů. Devátým vítězstvím v řadě získali do trvalého držení třetí putovní pohár. Vítězství je cennější o to více, že se o něj zasloužila přibližně třetina žáků a žákyň 1.-4. ročníku gymnázia. Gratulujeme všem, kteří reprezentovali. Slavnostní předání poháru proběhlo na DDM Prahy 5 a za školu se zúčastnili zástupci chlapců a dívek ze sekund, tercií a kvart. A teď už hurá na prázdniny!

Mistryně Prahy v beachvolejbalu SŠ po roce opět z Kavalírky

31. 5. 2018 Zdeněk Kříž

Reprezentantky školy úspěšně obhájily loňské vítězstí v beachvolejbalu SŠ a po jednoznačném průběhu všech zápasů postoupily do republikového finále. Gratulujeme a přejeme jim úspěch i na MČR.

Konference „Sto vědců“

24. 4. 2018 Šárka Blažíčková

Ve dnech 22. a 23. března jsme měli příležitost zúčastnit se konference „Sto vědců“ pořádaným Akademií věd.

Kromě bohatého občerstvení a oběda nás čekala spousta inspirujících přednášek na nejrůznější témata, kde jsme se například dozvěděli o tom, jak se paní předsedkyně AV ČR dostala k vědecké kariéře a jízdě na koni, pak k nám promluvil též profesor Václav Hořejší, který nás seznámil s fungováním našeho imunitního systému, nebo paní inženýrka Dana Drábová, s níž jsme řešili otázku dnešního světa a energie. Další přednášky nás poté obeznámily s tím, jak na počítači naprogramovat kapradí nebo s existencí živých švábů na dálkové ovládání. Nebo díky panu plukovníku Janu Hořínkovi z Národní protidrogové centrály nyní víme, jaké zdroje naše policie může využívat při vyšetřování. Nejživější diskuzi pak vyvolala přednáška o etice autonomních vozidel od pana doktora Davida Černého z Ústavu státu a práva AV ČR.

Měli jsme také unikátní možnost si prohlédnout laserové centrum ELI Beamlines. Jak je vidět, naše sedmičlenná delegace vedená paní profesorkou Blažíčkovou získala jedinečné zážitky a všichni na akci vzpomínáme s radostí.

Sylvie Majorová, 6.B

Robosoutěž 2018

24. 4. 2018 Šárka Blažíčková

20. dubna 2018 se žáci z Robotického kroužku již tradičně zúčastnili Robosoutěže v Zengerově posluchárně na ČVUT.

Letos se soutěže zúčastnili 3 klučičí týmy z naší školy a utkaly se se svými roboty s dalšími 42 týmy z celé České republiky. Naše týmy si vedly opravdu výborně. Po dvoukolovém představení se všechny naše týmy probojovaly do postupového pavouka. Systémem "kdo vyhraje, postupuje", nejlepšího výsledku dosáhl náš tým "Z-MEN" ve složení Matěj Dolejší (2.A) a Pavel Svoboda (2.B), kluci se probojovali až na skvělé 7. místo! Ani další náš tým "Elektonischer hamburger" ve složení Jonáš Diblík (3.A), Vojta Vokoun (3.C) a Zbyněk Vávra (2.A) moc nezaostali a skončili na pěkném 9. místě. Třetí tým "DD policie" ve složení Jáchym Kendík (2.B), Jakub Lederer (3.C) a Lukáš Lederer (1.A) skončil na 24. místě, ale kluci jsou našimi nováčci, a tak na sebe mohou být právem pyšní!

Kluci, gratulujeme!!!

Exkurze do společnosti CETIN

14. 4. 2018 studenti seminářů ICT Zuzana Kocourková

Ve středu 21. března 2018 navštívili studenti maturitního semináře informatiky spolu s několika vybranými studenty z nižších ročníků společnost CETIN. I přes dopravní komplikace jsme se všichni ráno sešli na pražském Žižkově před sídlem společnosti. Ta se bude zanedlouho ze svého původního sídla stěhovat a tak jsme měli jedinečnou možnost vidět CETIN ještě ve starém kabátu.

Před začátkem první prezentace nás všichni zaměstnanci vřele uvítali. Na stole na nás navíc čekala snídaně v podobě čerstvého pečiva, ovoce a teplých nápojů. Po úvodním slově paní personální ředitelky Mileny Synáčkové ze společnosti CETIN a pana Jiřího Lagnera ze společnosti Unicorn již nebylo nač čekat a spolu s pány Bedřichem Šindelářem a Jiřím Zárubou jsme se vydali na prohlídku areálu. Oba byli úžasní, skvěle se doplňovali, vše nám ukázali, vysvětlili a názorně předvedli.

Prohlídku jsme zahájili ve sklepech, kde byly položeny tlusté kabely, které zajišťují fungování telekomunikací pro většinu naší republiky. Během prohlídky jsme postupně procházeli jednotlivá patra, ukázali si rozvody a zálohy proudu a na vlastní oči viděli, jak nám doma funguje pevná linka a internet. Všemi svými rozměry překvapila „serverovna“, kde hučely stovky počítačů spojené tisíci dráty. Ze suterénu jsme došplhali (vyjeli výtahem) až na osmdesátimetrovou věž, z jejíž střechy byl nádherný výhled na Prahu.
Nejen mě ale nejvíce zaujalo obrovské patro dispečinku, kde celý den nepřetržitě sedí desítky lidí, kteří řeší všemožné problémy způsobené výpadky sítí. Přes celou stěnu mají obří obrazovku, kde na mapě republiky dispečeři korigují aktuální stav oprav v terénu, hlídají počasí a preventivně sledují případné anomálie, které by mohly fungování sítě ohrozit.

Po prohlídce jsme se vrátili zpět do zasedací místnosti, kde jsme se posilnili chutným občerstvením, a začal blok přednášek. Po představení společnosti Unicorn jsme se od jejího zástupce pana Jiřího Lagnera dozvěděli, jak jsou dnešní technologie sítě CETIN využitelné a co se v blízké budoucnosti chystá. Bylo velmi působivé vidět, kam se mapy za tisíce let posunuly a jak dnes věrohodně zachycují realitu a usnadňují nám každodenní život.

Vzápětí nám pan Jiří Koch ze společnosti CETIN představil softwarové řešení od společnosti Unicorn v oblasti geografických informačních systémů (GIS) a ukázal nám, jak je jinak složitý software aplikovatelný pro potřeby konkrétního zákazníka.

Poslední přednášku, týkající se možností osobní realizace ve světě ICT, vedl mladý a talentovaný Vojta Kastner, který nadchl i počítačové laiky jako jsem já. Bylo totiž krásně vidět, že i tento náročný technický obor nestojí na znalosti počítačového kódu, ale na vizi, elánu a odvaze pouštět se do náročných projektů.

Za svých osm let na gymnázium jsem zažila exkurzí mnoho, ale na žádné z nich nebyla složitá technická problematika tak názorně ukázána a nikde jsem se nesetkala s tak silným a poutavým lidským přesahem.

Po celém dni jsme se tak přesvědčili, že CETIN a Unicorn nejsou jen o kabelech a kódech, ale hlavně o skvělých lidech. Všichni byli neuvěřitelně milí, vstřícní, ochotní a svému oboru fantasticky rozuměli. Právě díky těmto lidem šlapou obě firmy – CETIN i Unicorn – jako hodinky a neustále se posouvají kupředu.

Michaela Kadlecová, 8.B

Obvodní kolo soutěže v programování

3. 4. 2018 Šárka Blažíčková

Obvodní kolo v programování se konalo pro mladší žáky 13. 2. a pro starší žáky 20. 2. 2018.

Nejlepších úspěchů dosáhli:
Jan Kuchař z 4. B - 2. místo v programování webu
Lukáš Hronek z 7. A - 1. místo v programování mikrořadičů
Matěj Černík z 8. B - 1. místo v programování a 2. místo v programování webu

Všem velmi gratulujeme a držíme palce v krajském kole, které proběhne 20. 4. 2018 ve Stanici techniků DDM Prahy 2.

1  2  3  4  ...  22