Robosoutěž 2018

24. 4. 2018 Šárka Blažíčková

20. dubna 2018 se žáci z Robotického kroužku již tradičně zúčastnili Robosoutěže v Zengerově posluchárně na ČVUT.

Letos se soutěže zúčastnili 3 klučičí týmy z naší školy a utkaly se se svými roboty s dalšími 42 týmy z celé České republiky. Naše týmy si vedly opravdu výborně. Po dvoukolovém představení se všechny naše týmy probojovaly do postupového pavouka. Systémem "kdo vyhraje, postupuje", nejlepšího výsledku dosáhl náš tým "Z-MEN" ve složení Matěj Dolejší (2.A) a Pavel Svoboda (2.B), kluci se probojovali až na skvělé 7. místo! Ani další náš tým "Elektonischer hamburger" ve složení Jonáš Diblík (3.A), Vojta Vokoun (3.C) a Zbyněk Vávra (2.A) moc nezaostali a skončili na pěkném 9. místě. Třetí tým "DD policie" ve složení Jáchym Kendík (2.B), Jakub Lederer (3.C) a Lukáš Lederer (1.A) skončil na 24. místě, ale kluci jsou našimi nováčci, a tak na sebe mohou být právem pyšní!

Kluci, gratulujeme!!!

Exkurze do společnosti CETIN

14. 4. 2018 studenti seminářů ICT Zuzana Kocourková

Ve středu 21. března 2018 navštívili studenti maturitního semináře informatiky spolu s několika vybranými studenty z nižších ročníků společnost CETIN. I přes dopravní komplikace jsme se všichni ráno sešli na pražském Žižkově před sídlem společnosti. Ta se bude zanedlouho ze svého původního sídla stěhovat a tak jsme měli jedinečnou možnost vidět CETIN ještě ve starém kabátu.

Před začátkem první prezentace nás všichni zaměstnanci vřele uvítali. Na stole na nás navíc čekala snídaně v podobě čerstvého pečiva, ovoce a teplých nápojů. Po úvodním slově paní personální ředitelky Mileny Synáčkové ze společnosti CETIN a pana Jiřího Lagnera ze společnosti Unicorn již nebylo nač čekat a spolu s pány Bedřichem Šindelářem a Jiřím Zárubou jsme se vydali na prohlídku areálu. Oba byli úžasní, skvěle se doplňovali, vše nám ukázali, vysvětlili a názorně předvedli.

Prohlídku jsme zahájili ve sklepech, kde byly položeny tlusté kabely, které zajišťují fungování telekomunikací pro většinu naší republiky. Během prohlídky jsme postupně procházeli jednotlivá patra, ukázali si rozvody a zálohy proudu a na vlastní oči viděli, jak nám doma funguje pevná linka a internet. Všemi svými rozměry překvapila „serverovna“, kde hučely stovky počítačů spojené tisíci dráty. Ze suterénu jsme došplhali (vyjeli výtahem) až na osmdesátimetrovou věž, z jejíž střechy byl nádherný výhled na Prahu.
Nejen mě ale nejvíce zaujalo obrovské patro dispečinku, kde celý den nepřetržitě sedí desítky lidí, kteří řeší všemožné problémy způsobené výpadky sítí. Přes celou stěnu mají obří obrazovku, kde na mapě republiky dispečeři korigují aktuální stav oprav v terénu, hlídají počasí a preventivně sledují případné anomálie, které by mohly fungování sítě ohrozit.

Po prohlídce jsme se vrátili zpět do zasedací místnosti, kde jsme se posilnili chutným občerstvením, a začal blok přednášek. Po představení společnosti Unicorn jsme se od jejího zástupce pana Jiřího Lagnera dozvěděli, jak jsou dnešní technologie sítě CETIN využitelné a co se v blízké budoucnosti chystá. Bylo velmi působivé vidět, kam se mapy za tisíce let posunuly a jak dnes věrohodně zachycují realitu a usnadňují nám každodenní život.

Vzápětí nám pan Jiří Koch ze společnosti CETIN představil softwarové řešení od společnosti Unicorn v oblasti geografických informačních systémů (GIS) a ukázal nám, jak je jinak složitý software aplikovatelný pro potřeby konkrétního zákazníka.

Poslední přednášku, týkající se možností osobní realizace ve světě ICT, vedl mladý a talentovaný Vojta Kastner, který nadchl i počítačové laiky jako jsem já. Bylo totiž krásně vidět, že i tento náročný technický obor nestojí na znalosti počítačového kódu, ale na vizi, elánu a odvaze pouštět se do náročných projektů.

Za svých osm let na gymnázium jsem zažila exkurzí mnoho, ale na žádné z nich nebyla složitá technická problematika tak názorně ukázána a nikde jsem se nesetkala s tak silným a poutavým lidským přesahem.

Po celém dni jsme se tak přesvědčili, že CETIN a Unicorn nejsou jen o kabelech a kódech, ale hlavně o skvělých lidech. Všichni byli neuvěřitelně milí, vstřícní, ochotní a svému oboru fantasticky rozuměli. Právě díky těmto lidem šlapou obě firmy – CETIN i Unicorn – jako hodinky a neustále se posouvají kupředu.

Michaela Kadlecová, 8.B

Obvodní kolo soutěže v programování

3. 4. 2018 Šárka Blažíčková

Obvodní kolo v programování se konalo pro mladší žáky 13. 2. a pro starší žáky 20. 2. 2018.

Nejlepších úspěchů dosáhli:
Jan Kuchař z 4. B - 2. místo v programování webu
Lukáš Hronek z 7. A - 1. místo v programování mikrořadičů
Matěj Černík z 8. B - 1. místo v programování a 2. místo v programování webu

Všem velmi gratulujeme a držíme palce v krajském kole, které proběhne 20. 4. 2018 ve Stanici techniků DDM Prahy 2.

Obvodní kolo IT gram 2018

7. 3. 2018 Zuzana Kocourková

Ve čtvrtek 1. 3. 2018 se naši žáci zúčastnili soutěže IT gram, dříve zvané "Předveď, co umíš na počítači". Na medailových místech skončili:

Daniel Závorka, 3. B - 1. místo v kategorii Word 2
Adam Fencl, 4. B - 2. místo v kategorii Prezentace

Blahopřejeme.

Výměnný pobyt s francouzskými studenty

16. 1. 2018 Hana Farská

Ve školním roce 2016/2017 se šesnáct studentů francouzštiny ze septimy, sexty a kvinty zúčastnilo týdenního výměnného pobytu se svými francouzskými korespondenty, studenty lycea v Pornicu, městečku nedaleko Nantes. V prosinci zavítali mladí Francouzi se svými profesory do Prahy. Byli ubytováni v rodinách českých studentů, kteří jim zajistili bohatý společný či individuální program a seznámili je s fungováním našeho gymnázia a s výukou. V dubnu naši studenti navštívili Pornic, také oni byli ubytováni v rodinách, účastnili se výuky v lyceu a těšili se z krás atlantického pobřeží.

Výsledky školního kola Olympiády v AJ - primy, sekundy

3. 1. 2018 - 1. 5. 2018 Účastníci školního kola Olympiády v AJ Dana Tomanová

OLYMPIÁDA V AJ Výsledky školního kola v kategorii primy, sekundy 1.místo s postupem do obvodního kola VIKTORIE SOCHŮRKOVÁ, 1.B 2.místo (náhradníce pro obvodní kolo) Jana Kafková, 1.B 3.místo Benec Adam 1.C Blahopřejeme vítězům a držíme Viki palce v obvodním kole. Informace o jeho konání předáme ihned, jakmile je dostaneme. Děkujeme všem řešitelům za účast a skvělé výkony! Dana Tomanová, Pavla Fialová

Vánoční akademie 2017

16. 12. 2017 Lucie Matoušková

Zajímavou příležitost k setkání v předvánočním čase poskytla vánoční akademie. Sbor, představení dramatického kroužku a esteticko-výchovného kurzu zaujaly a pobavily diváky a vytvořily příjemnou atmosféru. Všichni zpěváci i herci si zaslouží velkou poklonu a poděkování! Děkujeme. V příštím roce se těšíme opět na viděnou.

Bobřík informatiky

16. 11. 2017 Charvátová Alena

Soutěž Bobřík informatiky se konala 10. a 15. 11. 2017.

Nejlepší výsledky našich studentů:

Kategorie Kadet:
240 bodů získali tito studenti:
Šafránek Jakub, 4.A
Oliva Kryštof, 3.C
Pešáková Marcela, 4.A
Martan Matyáš, 3.C
Nejedlá Karolína, 4.B
Bukovianská Ema, 3.A

Kategorie Benjamín:
240 bodů získali tito studenti:

Fišer Teodor, 2.A
Havlová Karolína, 2.BBlahopřejeme!

Kvarty v Národním muzeu

20. 10. 2017 Jan Novák

Studenti kvart navštívili fenomenální výstavu o našem prvním prezidentovi. Dozvěděli se údaje o jeho životě, díle a politické kariéře. Zamysleli se nad naším vztahem k němu a jeho proměnami. Pokusili se od sebe oddělit mýtus a skutečnost jménem TGM.

Zimní esteticko-výchovný kurz 2018

20. 10. 2017 Hedvika Nevečeřalová

Zimní esteticko-výchovný kurz je u konce. Týden divadla, výtvarna a společných aktivit v krásném prostředí Janských lázní je za námi. Na vánoční akademii jsme připraveni.

1  2  3  4  ...  21