Evropský klub k přímé volbě prezidenta

23. 3. 2011 Členové EK Novák Jan

Členové Evropského klubu dospěli v otázce přímé volby prezidenta k následujícímu:

Přímá volba prezidenta má své výhody i nevýhody. Hlavní výhodou přímé volby prezidenta je větší legitimita. Takový prezindent má pak větší podporu občanů. S tím souvisí i odpovědnost národa, který ho volí. Občané se chtějí větší měrou podílet na utváření státu. Tento model je hojně užívaný v demokratických státech celého světa včetně Slovenska nebo Polska. Při přímé volbě prezidenta bychom se také obešli bez zbytečných politických obstrukcí a trapasů. Abychom si uvědomili nevýhody přímé volby prezidenta, řekneme si výhody volby nepřímé. Nepřímá volba prezidenta je brzda proti veřejně známým osobnostem. Společnost je také chráněna před volební kampaní a volba nepodléhá krátkodobým náladám. Nepřímá volba je levnější, osvědčenější a v naší zemi má svoji tradici.

Za evropský klub: Ondřej Žalmánek

Lyžařský kurz 2.A,B Postalm 2011

24. 2. 2011 - 28. 2. 2011 polovina 2.A, 2.B Matějka Jiří, Cymbál Miloslav, Kumžáková Jitka, Růžička Josef

Na lyžařský kurz, který se konal 24.2.-28.2. jsme vyjeli brzo ráno. Cesta byla pohodlná a naši řidiči příjemní. Ubytovali jsme se v penzionu po pěti nebo šesti na pokoji. Každé dopoledne a odpoledne jsme šli na sjezdovku lyžovat. Byli jsme rozděleni do čtyř skupin podle našich lyžařských schopností. Naši profesoři (Matějka, Cymbál, Růžička, Kumžáková) se u nás střídali, aby nás naučili svému lyžařskému umění. Každý den po lyžování byla přednáška, kterou vedl vždy jeden z profesorů. Dozvěděli jsme se zajímavé věci o bezpečnosti, výstroji, výzbroji a péči o lyže. Jídlo bylo dobré. Snídaně byla formou švédského stolu, k obědu i k večeři byly polévky a hlavní jídla. Po večeři si vždy třetina z nás připravila večerní program. Hráli jsme třeba městečko Palermo nebo živé pexeso. Celý pobyt bylo hezké počasí, takže jsme si kurz hezky užili. S kurzem jsem byla spokojená, bylo mi tam příjemně a jsem ráda, že jsem mohla jet.

Doležalová Jana, 2.B

LK Schladming 2011

15. 1. 2011 - 22. 1. 2011 výběr 5.,6. a 7. ročníků Cymbál Miloslav, Kříž Zdeněk, Kadlecová Jana

Kurz se konal v termínu 15.1. - 22.1.2011 a jako profesorský dozor a instruktoři se účastnil: pan profesor Cymbál, pan profesor Kříž a paní profesorka Kadlecová. Kurz byl jako vždy spíše chlapecký, lyžaři převyšovali počet děvčat téměř třikrát.
Vzhledem k tomu, že celý týden před odjezdem šplhaly teploty na našem území nad nulu a všechen sníh v Praze roztál, někteří z účastníků sdíleli obavy ohledně stavu sněhové pokrývky na rakouských sjezdovkách. Když jsme však dorazili k chatě, nebylo pochyb, že předchozí obavy byly zcela zbytečné.
Samotná budova, kterou někteří z nás poznali již minulý rok, zůstala téměř ve stejném stavu: prakticky, ale hezky zařízené pokoje, společné koupelny na každém patře plus jedny na dívčím pokoji, plně vybavená kuchyně, která se stala zkušebnou pro naše vlastní kulinářské umění, a konečně jídelna = společenská místnost.
Druhý den jsme se konečně dostali na sjezdovky. Alpské lyžování je zážitek a výjimkou není ani areál v rakouském Schladmingu. K tomu snad není co dodávat. Je ovšem pravda, že první dva dny, kdy byla teplota nad nulou, se vykompenzovaly dalšími, kdy zase desetistupňové mrazy umožňovaly k permanentně padajícímu sněhu. Do konce kurzu jsme dvakrát vystřídali všechny místní areály: Planai, Hochwurzen, Reiteralm a Hauser Kaibling.
Bohužel nás také potkaly lehké úrazy, které byly v doprovodu profesionálního překladatele pana prof. Kříže a za asistence pana řidiče v pohodě vyřízeny a ošetřeny v místní nedaleké nemocnici.
Nakonec jsme ale všichni přežili a užili si jak lyžování a snowbordovní, tak i příjemnou pauzu z rušného studentského života.
Kristýna Blažková, Míša Novotná, Miloslav Cymbál

LK PEC - 5A,B

9. 1. 2011 - 16. 1. 2011 5A,B prof.Vašková,Kumžáková,Růžička

LYŽAŘSKÝ KURZ PEC POD SNĚŽKOU, 9.1-16.1.2010, KVINTY
Hned po vánočních prázdninách nás kvinty čekal lyžařský kurz. Všichni se těšili a bylo opravdu proč. V Peci pod Sněžkou se lyžovalo pěkně i přes většinovou nepřízeň počasí a jel s námi bezvadný doprovod, pí prof Vašková, Kumžáková a pan profesor Růžička.
Nejlépe to asi vystihl jeden z milých pánů v našem penzionu, který se nás v den odjezdu zeptal „Proč se tváříte tak zničeně, vy nechcete domů, co?“ Sice si spletl příznaky poslední probdělé noci se sentimentem, ale vlastně měl pravdu. Nám se vážně domů nechtělo.
Proč taky? Celý týden jsme se báječně bavili. A kromě krásného lyžování a běžkování jsme si zažili i další docela vtipné chvíle. Legendární jízda lanovkou, hraní si na bandity u lyžařského vleku, freeride přes skokánky nebo třeba veselé léčení kašle. Někdo si domů odvezl medaili z neoficiálních olympijských her, nebo přátelské oslovení „teta“ a někdo jiný by si třeba rád odvezl i malý suvenýr, ale spravedlnost na sněžném skútru mu byla v patách. Dokonce jsme se i něco naučili! Hrát ping pong, fotbálek, spravovat světla, když najednou v celém pokoji nesvítí, pár básniček, šifrovací jazyk, nebo že 16 je dvakrát 8.
Ten jeden týden v Peci byl tedy pro nás vážně příjemný, užili jsme si ho všichni, snad i profesoři, a jen doufáme, že další společná akce bude ještě lepší!
Megi Mejdrechová, 5.B

Návštěva JXD v GNK

15. 12. 2010 Přátelé Evropského klubu Blažíčková Šárka

V pátek 3.12. proběhla v naší aule beseda se známým novinářem a publicistou Jiřím X. Doležalem. Každý, kdo se zajímá o problémy spojené s marihuanou, nepochybně četl aspoň jeden z jeho článků.
Celou besedu začal úplně neformálně otázkou: „Kdo z vás by dokázal do neděle sehnat nějakou marihuanu?“ Poměrně velký počet rukou neudivil. Poté vyzval posluchače, aby vznášeli dotazy. Překvapily más jeho odpovědi i to, že na vše měl svůj střízlivý názor.
Ptali jsme se ho , co si myslí o legalizaci marihuany v České republice. Zda-li je pro, či proti. Odpověděl nám, že kompletní legalizace by nebyla Česku ku prospěchu, avšak jistým způsobem by tuto drogu zlegalizoval. Všechny radikální zastánce legalizace a občasné výletníky do Holandska překvapilo, když JXD uvedl, že by rozhodně nechtěl zavádět takzvané coffee shopy (kde se prodává a konzumuje marihuana), hlavně kvůli drogové turistice. Posunul by však hranici legální držení marihuany. JXD, sám abstinent, ostře vystupoval proti užívání a hlavně nadužívání alkoholu.
Jedním z témat, o kterých jsme si mimo jiné povídali, byl údajný ateismus Čechů. JXD připomněl, že se sice jako věřící národ nejevíme, protože se nehlásíme k zavedeným církvím. Poukázal ale na touhu Čechů po nadpřirozenu, kterou dokazuje nabídka různých kouzelníků, kartářek, věštkyň, apod..
Hovořili jsme i o současné kauze „WikiLeaks“ (únik informací z americké CIA), otázce amerického radarového systému v Brdech, kdy nám nám připomněl svou protestní hladovku, otázkách kolem velkého třesku, o práci v novinách a dalších problémech.
Vznášeli jsme také osobní dotazy, kupříkladu na jeho želvy či jeho incident s neonacisty.
Páteční odpoledne s JXD patřilo mezi ta příjemněji strávená a věnovaná diskusi o otázkách, které zajímají nejen širokou veřejnost, ale také každého z nás. Proto jsme za něj JXD vděční.

Návštěva v Maďarském kulturním středisku

13. 12. 2010 Členové EK Blažíčková Šárka

V pátek 10.12. se Evropský klub i přes chladné počasí vydal do Maďarského kulturního institutu s cílem bližšího pochopení problematiky slovensko – maďarských vztahů. Po příchodu do budovy institutu v Rytířské ulici jsme byli vřele uvítáni paní ředitelkou, která nás provedla všemi prostorami včetně knihovny maďarské i světové literatury a výstavní síně, kde jsou k vidění práce současných mladých maďarských umělců. Následovala poutavá a velmi obsáhlá přednáška zaměřená na vztahy Maďarska a Slovenska, která byla zajímavá i z jazykového hlediska – byla vedena ve slovenštině s občasnými českými dokonce maďarskými výrazy! Nakonec na odlehčení přišla řeč i na maďarskou kuchyni, která je prý velmi složitá na přípravu, ale stojí to za to.

Všechny srdečně zveme na další zajímavé akce EK

Zapsal: Jan Fiala

Pereme se s Thálií

6. 12. 2010 Zájemci o kulturní vyžití Blažíčková Šárka

Studenti našeho gymnázia se dne 28. listopadu zúčastnili sedmého ročníku nesoutěžní přehlídky vybraných divadelních souborů pražských gymnázií - Pereme se s Thálií - v divadle Na Prádle. Studenti vystoupili s hudebně-dramatickým pásmem Rychlokurz Shakespeara pro pohodlné studenty, které vzniklo na letním Esteticko-výchovném kurzu. Představení plné zábavných dramatizací inspirovaných dílem W. Shakespeara, hudebních čísel a tance zhlédlo mnoho diváků z řad rodičů, příbuzných, kamarádů a vyučujících našeho gymnázia.
Moc vám všem děkujeme za vaši podporu a přízeň!

Účast členů EK na workshopu studentského summitu

13. 11. 2010 Členové EK Novák Jan

Po absolvování přijímacího řízení bylo nakonec rozhodnuto, že se členové EK zúčastní prestižního Studentského summitu a konkrétně Modelu OSN, kde budou zastupovat delegaci Irska. Tento summit si klade za cíl vzdělávat středoškolské studenty v oblasti mezinárodních vztahů a snaží se o rozvoj argumentačních a vyjednávacích schopností. V sobotu 6.11. se uskutečnil úvodní workshop, kterého se zúčastnili i členové EK. Během workshopu vystoupilo několik vzácných hostů včetně bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly a přední české politoložky Vladimíry Dvořákové. V rámci projektu se budou konat ještě další čtyři workshopy a závěrečný čtyřdenní summit, kde si delegáti za jednotlivé státy vyzkouší, jaké je to být v kůži opravdového diplomata. Účast v tomto projektu je obrovským úspěchem, který dokazuje, že členství v EK skutečně má smysl!
Zprávu sepsal: Jan Fiala

Úspěchy hned na začátku školního roku

26. 10. 2010 Členové EK Novák Jan

Poté, co se začaly pomalu rozbíhat aktivity Evropského klubu, zaznamenali naši studenti první úspěch. Bez obav můžeme být hrdí na to, že skupinka studentů pravidelně navštěvujících setkání Evropského klubu byla vybrána jako reprezentant Irska ve studentském modelu OSN, který jim otevře nejen široké možnosti, jak uplatnit své komunikační dovednosti, ale také jim umožní seznámit se s diplomatickou prací a poskytne jim příležitost poznat různé osobnosti společenského života a v neposlední řadě také studenty dalších škol. Doufám, že k úspěchu přistoupí všichni s náležitou pokorou a pracovistostí!
Za Evropský klub Jan Novák.

Adaptační kurz prim 2010 - Dobronice

11. 9. 2010 - 18. 9. 2010 1.A, 1.B E. Kiršbaumová, učitelé

Povídání o adapťáku

Na adapťák jsem se těšila, protože všichni, kteří ho absolvovali přede mnou, si ho moc pochvalovali. Dobré na něm bylo především to, že jsem získala nové kamarády a poznala všechny spolužáky ze třídy.
O zábavu a náplň celého kurzu se starali členové profesorského sboru. Na první místo stavím zážitky ze zápasů v přehazované a florbalu. Už druhý den jsem ztratila hlas, to kvůli soustavnému fandění. Za zmínku rozhodně stojí hry Robin Hood, Boyard a bláznivé úkoly v Bechyni. Nasmáli jsme se hlavně při hledání programu místního kina a také zjišťování počtu schodů v kostelní věži.
Protože jsem labužník, musím pochválit stravu během kurzu. Areál v Dobronicích byl velmi luxusní.
Na závěrečný večer jsem se moc těšila, protože jsme tvrdě „makali“, abychom vytvořili zábavný program, a zajímalo mě, co připraví 1. A. Tu jsme nakonec porazili, ale celkově jsme prohráli o 5 bodů.
Jako moje závěrečné hodnocení kurzu použiju větu, kterou pronesla moje mamka: „Muselo se ti tam hodně líbit, protože od půlky týdne jsi psala už jen DOBROU“.

Anna Benešová

1  ...  18  19  20  21  22  ...  26