Fiesta flamenca

10. 11. 2022 Andrea Alon

Dne 10.11. jsme se jakožto španělštináři sext účastnili workshopu Fiesta flamenca. Vyzkoušeli jsme si hrát na cajón, poslechli jsme si koncert flamenca i s představením, seznámili jsme se se španělskou literaturou a známými osobnostmi. Dále jsme sestavili mapu Španělska a pospojovali fráze ve 4 oficiálních jazycích Španělska. Akce byla završena závěrečným kvízem a někteří z nás měli možnost ochutnat tapas. Míša, Viki, David a Honza z 6. B

Exkurze 6. A

24. 4. 2022 Monika Mašková

Třída 6. A se již podruhé tento školní rok vydala na historickou exkurzi. V prvním pololetí navštívili barokní Prahu od kostela sv. Jakuba přes Staroměstské náměstí, Klementinum, Karlův most a od Malostranského náměstí až směrem k Černínskému paláci a Loretě. Ve druhém pololetí se pro změnu podívala do interiérů Národního a Stavovského divadla v Praze, kde blíže poznali 19. století a národní obrození.

Historická exkurze 5. C

23. 4. 2022 Lenka Klingerová

Doba Karla IV., Jana Husa, doba gotiky a velkých náboženských změn. Třída 5. C se na historické exkurzi vydala po pražských památkách, které nesou historický odkaz doby. Z jejich cesty vzniklo množství zajímavých výtvarných prací v podobě vstupenek do navštívených objektů, které si můžete prohlédnout zde: text odkazu

Lyžařský zájezd Nassfeld 2022

15. 1. 2022 - 22. 1. 2022 sexty, septimy Jiří Matějka

Tento tradiční výběrový lyžařský zájezd se v loňském roce nekonal. I letos jsme se, vzhledem k pandemické situaci, obávali do poslední chvíle, jestli se akce uskuteční. S velkou radostí jsme pak překročili hranice s Rakouskem a i já uvěřil, že uskutečnění zájezdu již nebrání nic. A to jsme ještě netušili, jaký nádherný týden nás čeká. K tradičně skvělému ubytování se přidalo neméně skvělé počasí, úžasní studenti, perfektní lyžovačka. I s povinnými rouškami jsme se postupně sžili.
Myslím, že nikdo z účastníků nelitoval a do Prahy jsme se vraceli obohaceni o spoustu krásných zážitků. Nejenom lyžařských, protože byť nám, instruktorům, zůstaly mnohé utajené, tak například samostatné vaření bylo jistě zdrojem nekonečných humorných příhod.
Věřím, že se v příštím roce setkám nejenom s mnoha letošními účastníky, ale i se spoustou dalších milovníků lyžování z řad našich studentů.

CIIRC ČVUT

21. 11. 2019 Alena Charvátová

Vybraní studenti kvint navštívili Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Jedná se o moderní vědecko-výzkumný ústav Českého vysokého učení technického (CIIRC ČVUT). Svůj drahocenný čas nám věnoval prof. Hlaváč. Bylo nám ukázáno laboratorní i výpočetní zázemí. Dozvěděli jsme se o současném výzkumu.

Adaptační kurz pro primy 2019

11. 10. 2019 Eva Kiršbaumová

Na konci září jsme obě primy jely na adapťák do Dobronic u Bechyně. Bydleli jsme v pěkných chatičkách, na dosah byl les, louka a nádherná zřícenina hradu. Protože nám výborně vařili, tak jsme ani moc často nevyužívali zdejší stánek s občerstvením. Líbilo se mi, jak skvěle byl program adapťáku vymyšlen. Ani chvilku jsme se nenudili! Vyzkoušeli jsme si spoustu různých sportů, zahráli si napodobeninu Pevnosti Boyard nebo třeba strávili naprosto fantastický den s dobrovolnými hasiči.
Poslední večer obě třídy předvedly svá nacvičená vystoupení a třídní hymnu. Tentokrát jen těsně vyhrála 1. B!
Celý adapťák jsem si moc užila, opravdu dobře jsem poznala všechny své spolužáky a svoji třídní profesorku. Jsem ráda, že jsem si pro své studium vybrala právě Kavalírku!
Alice Krejčí, 1. A

Workshop "Zítra celá země" pro kvinty ABC

27. 9. 2019 Lenka Klingerová

Při příležitosti blížícího se 30. výročí sametové revoluce se naše 3 třídy zúčastnily workshopu s názvem Zítra celá země, který proběhl v klubovně Ústřední městské knihovny na Mariánském náměstí ve dnech 19.-24. září 2019. Akci pro nás připravila organizace Post Bellum. Workshop nám měl přiblížit důležité události 20. století, jež přispěly k vzestupu a posléze k pádu komunismu. Workshop byl velmi interaktivní a my jsme měli možnost dostat se do role studentů z roku 1989, kteří reagovali různými způsoby na průběh událostí revoluce a následné studentské stávky. Nakonec jsme se věnovali současné problematice a snažili se obhájit, za co bychom byli schopni demonstrovat. Myslíme si, že nás to všechny bavilo a že se všichni mohli nějak zapojit a přinést tak zajímavé nápady a pohledy na celé toto téma. Za kvinty ABC Běla N., Adéla H., Míša J.

Za robotickými želvami do Motola

19. 9. 2019 Šárka Blažíčková

Žáci našich sekund v září v hodinách informatiky programovali LEGO roboty, učili je nenarážet, jezdit podle barev na podložce apod. A proto se 19. září 2019 vydali podívat na roboty do FN Motol. V podzemí nemocnice se totiž již od roku 1995 pohybuje 38 robotů, kterým se tu říká "želvy". Želvy rozváží v kontejnerech na jednotlivá pracoviště vše potřebné neúnavně od šesti ráno do devíti večer. Po své práci pak želvy parkují na dobíjecích místech, aby se jejich akumulátory dobily pro další den. Želvy jsou řízené a zároveň mezi sebou komunikují přes wifi, cestu sledují díky frekvenčním kabelům v podlaze. Pořizovací hodnota celého systému byla obrovská, ale pan Eugen Šůna (vedoucí automatizovaných dopravních systémů), který nás při exkurzi provázel, nás snadno přesvědčil o výhodnosti této investice pro nemocnici, ušetřených financích a hlavně zaměstnanců, na které by zbyla opravdu těžká práce. Pobyt v podzemí nemocnice se samojezdícími vozíky byl pro nás opravdu zážitek, a možná že za pár let budou někteří naši žáci také programovat podobné systémy, určitě dokonalejší a modernější... zatím to zkoušíme s roboty z LEGA!

Sportovní kurz - Dobronice 2019

27. 5. 2019 Petr Alger Klára Grabcová

Jeden květnový týden jsme všechny tři třídy kvart vyrazily do stejného areálu, kde jsme se před čtyřmi roky poznali. Bohatě nabitý program a příjemné prostředí areálu v Dobronicích udělaly ze sportovního kurzu velmi povedenou školní akci. I přes nevydařené počasí jsme si na kurzu mohli vyzkoušet mnoho zajímavých aktivit a sportů jako třeba lezení, jízda na kajaku a orientační běh. Celkově to byla příjemná zkušenost.

Exkurze do společnosti CETIN

21. 5. 2019 vybraní žáci sext a septim Zuzana Kastnerová

Ve středu 20. března se s doprovodem paní profesorky Kastnerové devatenáct studentů našeho gymnázia včetně mě zúčastnilo exkurze do firmy CETIN, která zajišťuje infrastrukturu datové sítě v ČR se softwarovou pomocí firmy Unicorn. Od paní Mileny Synáčkové ze společnosti CETIN a Jiřího Lagnera ze společnosti Unicorn jsme se dozvěděli, jak datová infrastruktura funguje, jaké jsou každodenní problémy s jejím udržováním, nebo proč je důležité správně zaznamenávat polohu kabelů.
Zaměstnanci CETINu Luboš Záruba a Bedřich Šindelář nám ukázali počátek všech datových kabelů v ČR, ať už optických nebo metalických v kabelovně. Mohli jsme se podívat i do tzv. srdce CETINu, kde se 24/7, tzn. 24 hodin 7 dní v týdnu, řídí a kontroluje provoz na síti a řeší případné opravy při haváriích. Provedli nás po architektonicky zajímavé budově, ve které CETIN prozatím sídlí.
Ve druhé části exkurze nám Jakub Kopecký blíže představil společnost CETIN a nahlédli jsme do budoucnosti internetu. Nakonec jsme se od Vojtěcha Kastnera dozvěděli jaké je to pracovat v softwarové firmě Unicorn, jaké jsou možnosti studia v oboru, jaké je to vést svůj vlastní tým nebo řídit a zaštiťovat projekt.

Děkujeme za jedinečnou příležitost dozvědět se cenné informace a navštívit žižkovskou architektonickou ikonu.

Tadeáš Cibulka, 6. B

1  2  3  ...  13