Finálové kolo Prezentiády

22. 9. 2020 Kristýna Picková, Jiří Kubíček Jana Volfová

Dne 17. září 2020 se konalo finálové kolo Prezentiády, kterého se zúčastnili naši studenti Kristýna Picková a Jiří Kubíček. Soutěžilo celkem 23 týmů, z nichž 8 postoupilo do užšího finálového kola. Naši žáci se umístili na skvělém 7. místě. Gratulujeme.

Zeměpisná olympiáda - máme šampióna Prahy

29. 5. 2020 Zdeněk Kříž

Přerušením prezenční výuky hrozilo i ukončení všech vědomostních soutěží. Organizátorům z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy se nakonec podařilo zorganizovat i krajské kolo zeměpisné olympiády. Z obvodního kola celkem přesvědčivě postoupili dva zástupci našeho gymnázia. V kategorii A nováček Matěj Mach z 1.A a v kategorii D zkušená olympionička Kateřina Chramostová z 6.A. Pro oba bylo krajské kolo nové svým pojetím. Soutěžilo se distanční formou online z prostředí domovů účastníků. Zatímco pro Matěje Macha to byl nejvyšší stupeň soutěže, Katka Chramostová mohla postoupit do celostátního kola. Matěj Mach dominoval v práci s atlasem a v praktické části - a světe div se - zaslouženě zvítězil a stal se pro rok 2020 přeborníkem Prahy. Katka Chramostová narazila na velmi silnou konkurenci zeměpisců z ostatních škol. Trochu slabší výkon v práci s atlasem ji připravil o umístění v nejlepší pětici. Oběma reprezentantům děkujeme a těšíme se na jejich výkony v příštím školním roce. Věříme, že jim ve školním kole pořádně zatopí další žáci našeho gymnázia.

CIIRC ČVUT

21. 11. 2019 Alena Charvátová

Vybraní studenti kvint navštívili Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Jedná se o moderní vědecko-výzkumný ústav Českého vysokého učení technického (CIIRC ČVUT). Svůj drahocenný čas nám věnoval prof. Hlaváč. Bylo nám ukázáno laboratorní i výpočetní zázemí. Dozvěděli jsme se o současném výzkumu.

Adaptační kurz pro primy 2019

11. 10. 2019 Eva Kiršbaumová

Na konci září jsme obě primy jely na adapťák do Dobronic u Bechyně. Bydleli jsme v pěkných chatičkách, na dosah byl les, louka a nádherná zřícenina hradu. Protože nám výborně vařili, tak jsme ani moc často nevyužívali zdejší stánek s občerstvením. Líbilo se mi, jak skvěle byl program adapťáku vymyšlen. Ani chvilku jsme se nenudili! Vyzkoušeli jsme si spoustu různých sportů, zahráli si napodobeninu Pevnosti Boyard nebo třeba strávili naprosto fantastický den s dobrovolnými hasiči.
Poslední večer obě třídy předvedly svá nacvičená vystoupení a třídní hymnu. Tentokrát jen těsně vyhrála 1. B!
Celý adapťák jsem si moc užila, opravdu dobře jsem poznala všechny své spolužáky a svoji třídní profesorku. Jsem ráda, že jsem si pro své studium vybrala právě Kavalírku!
Alice Krejčí, 1. A

Volejbal SŠ

30. 9. 2019 Klára Grabcová

Studenti našeho gymnázia dosáhli dalšího sportovního úspěchu. Tentokrát chlapci ve volejbale SŠ vybojovali medaile a to úžasným druhým místem ve finále Prahy. Dívky se neprobojovaly do semifinálových bojů (utekl jim postup o dva míče) a obsadily krásné 5. místo v Praze. Děkujeme za reprezentaci.

Workshop "Zítra celá země" pro kvinty ABC

27. 9. 2019 Lenka Klingerová

Při příležitosti blížícího se 30. výročí sametové revoluce se naše 3 třídy zúčastnily workshopu s názvem Zítra celá země, který proběhl v klubovně Ústřední městské knihovny na Mariánském náměstí ve dnech 19.-24. září 2019. Akci pro nás připravila organizace Post Bellum. Workshop nám měl přiblížit důležité události 20. století, jež přispěly k vzestupu a posléze k pádu komunismu. Workshop byl velmi interaktivní a my jsme měli možnost dostat se do role studentů z roku 1989, kteří reagovali různými způsoby na průběh událostí revoluce a následné studentské stávky. Nakonec jsme se věnovali současné problematice a snažili se obhájit, za co bychom byli schopni demonstrovat. Myslíme si, že nás to všechny bavilo a že se všichni mohli nějak zapojit a přinést tak zajímavé nápady a pohledy na celé toto téma. Za kvinty ABC Běla N., Adéla H., Míša J.

Za robotickými želvami do Motola

19. 9. 2019 Šárka Blažíčková

Žáci našich sekund v září v hodinách informatiky programovali LEGO roboty, učili je nenarážet, jezdit podle barev na podložce apod. A proto se 19. září 2019 vydali podívat na roboty do FN Motol. V podzemí nemocnice se totiž již od roku 1995 pohybuje 38 robotů, kterým se tu říká "želvy". Želvy rozváží v kontejnerech na jednotlivá pracoviště vše potřebné neúnavně od šesti ráno do devíti večer. Po své práci pak želvy parkují na dobíjecích místech, aby se jejich akumulátory dobily pro další den. Želvy jsou řízené a zároveň mezi sebou komunikují přes wifi, cestu sledují díky frekvenčním kabelům v podlaze. Pořizovací hodnota celého systému byla obrovská, ale pan Eugen Šůna (vedoucí automatizovaných dopravních systémů), který nás při exkurzi provázel, nás snadno přesvědčil o výhodnosti této investice pro nemocnici, ušetřených financích a hlavně zaměstnanců, na které by zbyla opravdu těžká práce. Pobyt v podzemí nemocnice se samojezdícími vozíky byl pro nás opravdu zážitek, a možná že za pár let budou někteří naši žáci také programovat podobné systémy, určitě dokonalejší a modernější... zatím to zkoušíme s roboty z LEGA!

Robokroužek

6. 9. 2019 Šárka Blažíčková

Po celý minulý školní rok se každý pátek odpoledne scházeli na kroužku nadšenci robotiky, kde vymýšleli a realizovali roboty ze stavebnice Lego Mindstorms EV3. Podívejte se na videoukázku z jejich posledního projektového klání o nejrychlejší "píďalku":

Velký pohár Prahy 5

13. 6. 2019 Klára Grabcová

Studenti nižšího gymnázia získali znovu Velký putovní pohár DDM Praha 5 za celoroční sportovní výsledky s počtem 237 bodů. Děkujeme za další skvělý úspěch!

SOČ - krajské kolo 2019

13. 6. 2019 Lenka Bergerová

Studenti septim, Eliška Přádová a Robert Horešovský, uspěli v krajském kole Středoškolské odborné činnosti.

Robert Horešovský se se svojí prací týkajících se fitování emisních spekter scintilátorů umístil na krásném 2. místě. Spolu s Eliškou Přádovou, která se věnovala tvorbě krátkého filmu na motivy Jana Švankmajera, postupují do celostátního kola. Celostátní kolo proběhne v polovině června v Opavě.

Oběma držíme palce!

1  2  3  4  ...  27