Workshop mezinárodního projektu Metaschool

18. 2. 2009 všem Alena Charvátová

Dne 5.2. 2009 proběhl na Gymnáziu Nad Kavalírkou úvodní český workshop projektu Metaschool za přítomnosti čtyřiceti účastníků z celé České republiky. Setkání se účastnili zástupci základních a středních škol z celé republiky, představitelé dvou universit (Západočeská universita a Technická universita Liberec), České enviromentální informační agentury CENIA, národní agentury NAEP, projektu eTwinning, portálu Česká škola, zástupce SCIA a zástupci pořádajících organizací Gymnázium Nad Kavalírkou (www.kavalirka.cz) a Českého centra pro vědu a společnost (www.ccss.cz). Cílem workshopu bylo seznámit pedagogickou veřejnost s možností využití nových informačních technologií ve výuce a získat ohlasy ohledně reálných možností jejich využitelnosti. Vedle prezentace technologií byly prezentovány i možnosti mezinárodní spolupráce na vzdělávacích projektech.
Na úvod představil Karel Charvát z Českého centra pro vědu a výzkum evropský vlastní projekt Towards Teacher Competence on Metadata and Online Resources - Metaschool (http://www.ea.gr/ep/metaschool/), jenž se zaměřuje na nové metody využívání informačních technologií ve výuce a na používání metadat pro sdílení výukových materiálů a využívání on- line Webových materiálů ve výuce. Současně představil i cíle v České republice a prezentoval první prototyp národního portálu pro projekt Metaschool.
V další fázi představil Karel Charvát projekt Cosmos, financovaný z programu e-content (http://www.cosmosportal.eu) a portál vytvářený tímto projektem. Projekt Cosmos se zaměřuje na vytvoření experimentální laboratoře pro studenty a učitele se zaměřením na astronomický výzkum.
Jaroslav Čermák z CENIE a ředitel ZŠ Lupáčova Milan Hausner představili projekt „Vítejte na Zemi“ http://vitejtenazemi.cenia.cz/, který představuje žákům a studentům ve věku mezi 10 - 15 lety přitažlivou formou data shromážděná ve Statistické ročence životního prostředí, kterou agentura CENIA vydává. Aplikace je připravena formou internetové verze a data jsou automaticky doplňována, tak jak jsou zveřejňována za každý další rok v rámci normální ročenky životního prostředí. Pan Hausner zároveň ukázal i možnost, jak tuto aplikaci využít ve výuce jazyků.
V další fázi byla Jiřím Šmídem představena aplikace Geohra, jež byla prvotně implementována na Libereckém kraji (http://maps.kraj-lbc.cz/mapserv/geohra). Tato aplikace formou hry seznamuje s přírodními nebo historickými zajímavostmi regionů. Cílem je poznat místo zachycené na fotograii a určit co nejpřesněji jeho polohu na mapě. Pro usnadnění je k fotografii přiložena krátká nápověda. Alena Charvátová z Gymnázia Nad Kavalírkou v Praze pak ukázala, jak byla tato hra využita při výuce primánů. Výuka probíhala ve dvou fázích, využívání existujících libereckých her a vlastní sestavování her studenty http://apps.esdi-humboldt.cz/projects/geohra/. Na závěr této části zmínil Karel Charvát myšlenku využít tuto aplikaci i mezinárodně a eventuálně tak podpořit i výuku jazyků http://apps.esdi-humboldt.cz/projects/geohraen/.
Martin Vojta z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové pak představil zkušenosti se zapojením studentů Gymnázia do evropského projektu NaturNet Redime (www.naturnet.cz). Ve své prezentaci podrobně popsal, jak studenti jejich gymnázia využili nástrojů projektu NaturNet Redime k monitorování hradecké lokality na Plachtě. Jejich práce byla završena prací, která se umístila na druhém místě celorepublikového kola SVOČ v oblasti přírodních věd.
Petr Horák ze sdružení WirelessInfo a Petr Pala z CENIE pak přestavili nabídku komplexního řešení pro školy, skládající se z nástrojů Geohosting (www.geohosting.cz) a Janitor. Geohosting je systém pro správu vlastních geografických dat s podporou publikování na Webu. JANITOR je desktopový systém určený k získávání, organizaci, správě a analýze dat. Celá tato technologie bude školám pro potřebu výuky zpřístupněna bezplatně.
V další časti byli účastníci workshopu seznámeni Alenou Charvátovou s html editorem eXe (http://exelearning.org/) a se zkušenostmi s uplatněním tohoto editoru ve výuce prostřednictvím portálu http://kavalirka.cz.
Technická část workshopu byla zakončena představením toho, jak mohou být metadata využita pedagogickou veřejností pro sdílení výukových materiálů. Byly ukázány dva příklady portálů, evropský projekt Learning Resource Exchange for Schools (http://lreforschools.eun.org/LRE-Portal/Index.iface) a implementace užití principu Jednotného řízení zdrojů (Uniform Resouce Management – URM) prototypově implementována na portálu Metaschool (www.metaschool.cz).
V netechnické části workshopu představila Tereza Wohlgemuthova z NAEP projekt Partnerství škol v Evropě - eTwinning http://www.etwinning.cz/ a frank Hoffmann s IGN nastínil možnost spolupráce mezi českými školami a Saskem.
Veškeré prezentace z workshopu jsou dostupné na portálu www.metaschool.cz. Další workshop proběhne opět na Gymnáziu na Gymnáziu Nad Kavalírkou 19. března 2009. Program bude sestaven na základě dotaznikové akce, odrážející zájem a požadavky účastníků prvního shromáždění. Další informace si můžete vyžádat na adrese alena.charvatova@seznam.cz. Na tomto emailu se také můžete registovat.

Metaschool

18. 2. 2009 všem učitelům Alena Charvátová

Zájemci o Metaschool mohou získat heslo na adrese:
Vohnout@ccss.cz

Soutěž Předveď, co umíš na PC

17. 2. 2009 studentům prim až kvart Šárka Blažíčková

Milí studenti prim až kvart,
do 5. března máte možnost zapojit se do školního kola soutěže v práci na počítači, informace a zadání naleznete na webových stránkách školy v sekci Informatika. Vítězové školního kola postoupí do obvodního kola, které se uskuteční 11. března.

Výsledky obvodního kola olympiády v Aj

12. 2. 2009 všem studentům Jana Šrollerová

Gratulujeme našim studentům ke skvělým výsledkům v obvodním kole anglické olympiády:
Agáta Ebrová (2.B) se umístila na 3.místě v kategorii IB, Do Khanh Linh (4.A) obsadila 1.místo v kategorii IIB a Lukáš Kendík (6.B) 1.místo v kategorii III.

Přednáška z matematiky pana docenta Emila Caldy Z MFF UK

6. 2. 2009 všem studentům Alena Charvátová

Matematika



Dne 12.2. v 9.50 – 11.30 se v aule školy koná přednáška
pana docenta Emila Caldy z MFF UK
na téma:


Funkce

Přednáška je pro studenty sext a semináře matematiky pro septimy. Mohou se zúčastnit i studenti s hlubokým zájmem o matematiku i z jiných ročníků (po předchozí domluvě s vyučujícím v dané hodině).

Švýcarsko - upozornění

1. 2. 2009 zájemcům o zájezd do Švýcarska Hana Farská

Připomínám všem zájemcům o zájezd do Švýcarska, že je třeba včas odevzdat přihlášku a zaplatit zálohu. Pokud by 6.2. nebyly na účtu všechny platby, bylo by nutné zájezd zrušit. Hana Farská

Úprava pondělního školního režimu vzhledem k havárii vody

25. 1. 2009 Všem studentům a pedagogům! Jiří Matějka

Studentky a studenti, pedagogický sbore! Vzhledem k havárii vody, která zasáhne do pondělí 26.1.09 bude režim výuky upraven následovně. Všichni studenti i vyučující, byť začínají později, se dostaví již na 1. vyučovací hodinu, v jejímž průběhu budou v 5 minutových intervalech sděleny úkoly na další den. Poté bude výuka ukončena. Ve školní kuchyni se nevaří! Všichni studenti se dostaví do svých kmenových tříd. Další pokyny budou sděleny podle vývoje situace!

Workshop mezinárodního projektu Metaschool

23. 1. 2009 zájemcům o nové informační technologie ve výuce. Alena Charvátová

Dovolujeme si vás pozvat na

Workshop mezinárodního projektu Metaschool

na téma: prezentace využívání digitálního obsahu, principů Web 2 a metadat ve výuce

Datum konání: 5.února
Doba konání: 10:00 – 16:00
Místo konání: Gymnázium Nad Kavalírkou
Nad Kavalírkou 1/100, 150 00 PRAHA 5
(plánek najdete na konci pozvánky).

Metaschool projekt
Cílem projektu Metaschool je navrhnout nové metody využívání informačních technologií ve výuce a připravit učitele na používání metadat (databází) umožňujících sdílet výukové materiály a využívání on- line materiálů (tj. materiálů na Webu) ve výuce.

Cíl Workshopu
Cílem workshopu je prodiskutovat s pedagogickou veřejností možnosti využití nových informačních technologií ve výuce.
Workshop bude mít dvě části. V první části workshopu budou představeny konkrétní případy užívání digitálního obsahu, principů WEB 2 a metadat ve výuce s cílem stimulovat zájem odborné veřejnosti o tyto nové postupy a technologie. V druhé části pak bude formou volné diskuze s pedagogickými pracovníky probíhat sběr informací a názorů, jak tyto nové přístupy uplatnit ve výuce v širší míře a jak tyto nástroje modifikovat, aby byly lépe uplatnitelné ve výuce.
Vzhledem k předpokládané účasti zahraničních účastníků budou prezentace probíhat v angličtině, diskuze pak v češtině i angličtině.

Program workshopu
10:00 Uvítání a krátké představení projektu a cílů workshopu
Karel Charvát, CCSS - národní koordinátor projektu
10:15 Prezentace vybraných výukových materiálů projektu Kosmos
přednášející bude upřesněn
10:30 Multimediální materiály pro environmentální výchovu
Jaroslav Čermák, CENIA
10:45 Co je koncept WEB 2, a jak je lze uplatnit ve výuce
Karel Charvát, CCSS
11:00 Geohra a zkušenost z výuky
Irena Košková, Úřad libereckého kraje
Alena Charvátová, Gymnázium Nad Kavalírkou
Štěpán Kafka, HSRS
Karel Charvát, CCSS
11:15 Zkušenosti z projektu Naturnet
Martin Vojta, Gymnázium Boženy Němcové
11:30 Jak užít technologickou linku Janitor Geohosting ve výuce
Petr Horák a Martin Vlk, Help forest
Roman Bukáček, CENIA
Karel Charvát, CCSS
12:00 Oběd
(na základě předběžné objednávky bude možno zajistit ve školní jídelně Gymnázia)
13:00 Zkušenosti s užitím programu eXe a publikováním prezentací studenty
Alena Charvátová, Gymnázium Nad Kavalírkou
Karel Charvát, CCSS
13:15 Co to jsou metadata a jak je lze užít ve výuce
Karel Charvát, CCSS
13:30 Příklady metadatových systémů pro sdílení výukových materiálu
EDUNET, URM-Uniform Resource Management
Karel Charvát, CCSS
14:00 Moderovaná diskuze
Karel Charvát, CCSS
14:30 Káva
14:45 Moderovaná diskuze
Karel Charvát, CCSS
15:30 Jak bude možno využívat nástroje projektu Metaschool
Karel Charvát, CCSS
15:45 Shrnutí výsledků workshopu, informace a informace o příštím workshopu
Karel Charvát, CCSS
16:00 Závěr workshopu
Karel Charvát, CCSS



Účast na workshopu
Účast na workshopu je bezplatná. Zájemce o účast na konferenci prosíme o zaslání potvrzení na
e-mailovou adresu koordinátora projektu RNDr. Karla Charváta.

Další informace
Na další případné dotazy Vám odpoví národní koordinátor projektu RNDr. Karel Charvát
(charvat@ccss.cz, +420 604617327).

Doprava
Tramvaje - zastávka Kavalírka, u zastávky je nepřehlédnutelný hotel Kavalír, ze zastávky
Anděl 6-7 minut linkami 4, 9, 10, ze zastávky Řepy 11 minut linkami 9, 10
Autobusy - zastávka Kavalírka, taktéž přímo u hotelu Kavalír, autobusy 123 (ze zastávek
Šmukýřka nebo Na Knížecí) a 167 (Nemocnice na Homolce nebo Na Knížecí)

Pěvecký sbor

15. 1. 2009 všem studentům Johana Pešinová

Milí studenti,
pokud máte zájem se od nového pololetí přihlásit do nově vznikajícího pěveckého sboru, zapište se co nejrychleji na papír visící na hlavní nástěnce.
Repertoár bude rozmanitý - populární písně, lidové písně, spirituály, atd.
Bližší informace získáte u paní profesorky Jaroslavy Kleinové, kterou najdete v kabinetě estetické výchovy.
Vítán je každý nadšenec !!!

LVVZ Pec pod Sněžkou

12. 1. 2009 5.A, 5.B Renata Koehlerová

Sraz na LVVZ v Peci pod Sněžkou bude 4.1.2009 v 8.45 hod na autobusovém nádraží Černý Most – nástupiště č.1. Místenky budou rozdány na místě před odjezdem. Návrat 11.1. cca 13.30 hod na Černý Most.
Nezapomenout s sebou potvrzení o seřízení lyží a o bezinfekčnosti s datem 4.1. 2009 a podpisem zákonného zástupce a peníze na přepravu zavazadel, které se platí u řidiče.

1  ...  75  76  77  78  79  ...  99